Adobe, Yapay Zekayı Eğitmek İçin Sanatçıların Eserlerini Kullanmayacağını Açıkladı

Adobe’nin  geçtiğimiz şubat ayında güncellenen yeni hizmet şartları, büyük bir tepkiyle karşılaşmıştı. Adobe, kullanıcıların içeriğine “hem otomatik hem de manuel yöntemlerle” erişebileceğini ve “Firefly” adlı üretken yapay zeka aracını geliştirmek için “makine öğrenimi gibi tekniklerde” kullanabileceğini belirtmişti.

Şimdi ise Adobe, hizmet şartları anlaşmasının yeni bir versiyonunu yayınlayarak, yapay zeka özelliklerinin kullanıcıların cihazda veya bulutta saklanan içerikleriyle eğitmeyeceğini açıkladı. Dahası kullanıcılara içeriğin analiz edilmesi iznini kaldırma seçeneği verdi.

Sanatçılar, Adobe’ye hala güvenmiyor

Adobe’nin baş strateji sorumlusu Scott Belsky, makine öğreniminden kastın Photoshop‘un “Content Aware Fill” gibi üretken olmayan yapay zeka araçları olduğunu açıkladı. Adobe, güncellenmiş şartların şirkete içerik sahipliği vermediğini ve asla kullanıcıların çalışmalarının Firefly’ı eğitmek için kullanmayacağını ısrarla belirtse de sanatçıların güvenleri çoktan kırılmış durumda.

Elbetteki üretken yazar zeka modellerinin telifli eserlerin izinsiz kullanımı ve ticarileştirilmesine karşı duyulan endişe yeni değil. Geçen yılın başlarında sanatçı Karla Ortiz, eserlerinin çeşitli üretken yapay zeka modellerinde kendi adıyla kullanılması sonrası Midjourney, DeviantArt ve Stability AI aleyhine dava açmıştı ki her geçen gün sanatçılarla yapay zeka araçları arasındaki “kavga” yasal zeminde büyümeye devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir