Amerika’nın göbeğinde Filistin gösterisi. Biden’da oradaydı

ABD’nin de destek verdiği İsrail aylardır Gazze’ye yönelik sürdürdüğü katliamlarına devam ederken öte yandan dünyanın 4 bir yanında bu katliamlara ilişkin protestolar devam ediyor. Bu protestolardan sonuncusu ABD, Washington’da yapıldı.

Savaş karşıtı sivil toplum örgütü CodePink’in düzenlediği protesto için göstericiler, ellerinde Filistin bayraklarıyla Washington Hilton Oteli’nin önünde toplandı.

Protestolcular, Biden’in de bulunduğu yemekte bulunanlar için sloganlar atarken bu protestolardan Biden’da nasibini aldı “Soykırımcı Joe”, “Utanın!” ve “Medya her yalan söylediğinde Gazze’de bir gazeteci ölüyor.” sloganları atarken, “Gazeteciler, işinizi yapın ve soykırım hakkında yazın!”, “Gazze’de İkinci Dünya Savaşı’ndan fazla gazeteci öldürüldü.” mesajları içeren pankartlar taşındı, sloganlar atıldı.

Bir grup protestocu otelin camından aşağı dev bir Filistin bayrağı sarkıtırken, diğer bir grup da Gazze’de hayatını kaybeden gazetecileri anmak için otelin önünde hareketsiz bir şekilde yere yattı.

Otelin karşısında bulunan sokakta Gazze ve Batı Şeria’da öldürülen her bir gazetecinin adının yazdığı kanlı basın yelekleri yerlere serildi.

Yaklaşık 3 bin katılımcıya ev sahipliği yapacak etkinlikte, ABD Başkanı Joe Biden’ın da söz alması beklenenler arasında.

NE OLMUŞTU?

7 Ekim tarihinde başlayan Hamas-İsrail savaşında, İsrail aylardır hem havadan hem denizden hem de karadan bir şekilde Gazze’yi kuşatıp işgal etti.

Milyonlarca sivil bu işgalde yerlerinden edildi. Her gün devam eden hava saldırılarından 35 binden fazla sivil hayatını kaybederken ABD yaptığı her açıklamada İsrail’in yanında olduğunu belirtti.

Bu katliamlar ve destek açıklamaları dünya kamuoyunda tepki ile karşılanırken göstericiler her gün protestolarına devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir