Arkane Austin ve Tango Gameworks kapatıldı

Microsoft şok bir karar alarak üç ZeniMax ekibini kapattı. Şirket ayrıca Roundhouse Games‘i Zenimax Online Studios‘a katıyor. Arkane Austin, Prey ve Redfall’ın eviyken Tango, The Evil Within, Ghostwire Tokyo ve Hi-Fi Rush’tan sorumluydu. Alpha Dog, Mighty Doom’un yaratıcısı ve Roundhouse, ZeniMax projelerinin destek stüdyosuydu. Çalışanlara gönderilen bir e-postada Xbox Game Studios başkanı Matt Booty, bazı çalışanların ZeniMax’ın yetki alanı altındaki diğer ekiplere geçiş yapacağını belirterek bu karışıklığın ana hatlarını çizdi. Ancak çoğu çalışan işten çıkarılacak.

Microsoft, Bethesda, id Software, Arkane ve Tango’nun da aralarında bulunduğu ZeniMax Media’yı 2021’de 7,5 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma, Microsoft’un tüm sektörü yutma çabalarının arttığına işaret ediyordu: Şirket, 2018’de Compulsion Games ve Ninja Theory dahil olmak üzere beş orta ölçekli takımı satın aldı ve Şubat 2019 itibarıyla Xbox Game Studios adı altında 13 stüdyo vardı.

Arkane Austin ve Tango Gameworks kapatıldı

ZeniMax‘ın satın alınması, 2021’de düzenleyicilerin onayını alarak Microsoft’un dünyanın en büyük oyun üreticilerinden biri olan Activision Blizzard’ı satın almasına zemin hazırladı. Activision Blizzard’ın satın alınması, Microsoft’un tarihindeki en pahalı satın alma oldu ve yaklaşık 69 milyar dolara mal oldu. Yaklaşık iki yıl süren düzenleyici müzakerelerin ardından satın alma işlemi Şubat 2023’te onaylandı.

Video oyun endüstrisini küçülten yalnızca Microsoft değil. Sony, Take-Two Interactive, Tencent, Epic Games ve her büyüklükteki yayıncı, salgın sonrası kurumsal konsolidasyon sürecinde yetenekleri silip süpürüyor ve bu, sektörde kitlesel işten çıkarmaların çığ gibi büyümesine yol açtı. 2023’te video oyunlarında tahminen 10.500 kişi işini kaybetti ve bu da daha önceki yıllık işten çıkarma rekorlarını kırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir